Co robić po ekstrakcji zęba?

 

Zalecenia dentysty po usunięciu zęba
 

Stomatolog przeważnie dopasowuje sposób leczenia, żeby oszczędzić zęby pacjenta, ale bywa tak, że wyrwanie zęba jest ostatecznym możliwym rozwiązaniem kłopotu pacjenta. W takiej sytuacji stanowczo trzeba stosować się zaleceń dentysty. To kluczowe, żeby nie doprowadzić do komplikacji, a proces gojenia odbywał się sprawnie oraz bezpiecznie.

Po pierwsze należy według zaleceń powstrzymać krwawienie, przygryzając zabezpieczający ranę jałowy gazik. Ponadto powinno się uważać, ze środkami przeciwbólowymi. Środek znieczulający ustępuje kilka godzin po zabiegu, a ból może stać się silny. W tej sytuacji trzeba bez wyjątku stosować się zaleceń dentysty, dlatego że przesadne dawkowanie leków może stać się groźne dla organizmu.

Po przyjściu do domu należy przyłożyć do policzka chłodny okład, żeby pomniejszyć ryzyko pojawienia się opuchlizny. Jeśli chodzi o spożywanie jedzenia, przez pierwsze 2 godziny nie powinno się pić i jeść. Po upływie dwóch – trzech można spożyć coś lekkiego, zwłaszcza w postaci półpłynnej. Nie wolno spożywać chrupkich i twardych albo pikantnych i gorących potraw. Jeśli palisz papierosy lepiej odrzucić je na parę dni, z uwagi na to, że utrudniają zasklepianie się rany.

Stomatolodzy przypominają, by w pierwszej dobie od momentu zabiegu ekstrakcji zęba, nie przepłukiwać ze zbyt dużą siłą ust. Miejsce zabiegu zabezpiecza skrzep, jakiego wypłukanie mogłoby grozić otwarciem rany. To wywołuje trudny do zniesienia, silny ból oraz dojście dla bakterii. Tak samo mocno trzeba uważać w trakcie szczotkowania.

Popularne posty z tego bloga

Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie u stomatologa

Czy profesjonalne wybielanie zębów u wszystkich daje efekty?

Implanty stomatologiczne w jeden dzień w klinice stomatologicznej