Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy - dentysta Toruń
Leczenie u stomatologa bywa trudne, zwłaszcza, gdy stan zębów wymaga fachowego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w których zęby są mocno zniszczone (np. przez próchnicę), ale wciąż da się je naprawić bez konieczności wyrywania. W takich wypadkach po zakończeniu leczenia sprawdza się wypełnienie powstałych ubytków – tak zwana odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym dobrym w takich wypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj wykorzystuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i mocno przytwierdzony w zębodole, natomiast koronę zęba musimy wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę sztyftu albo śruby, jaką przyczepia się do korzenia, po czym protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.


Taka techniką ząb zostaje całkowicie odnowiony oraz może stosunkowo wiernie udawać ząb naturalny. W zależności od typu surowca, z którego będzie zrobiony wkład oraz korona protetyczna. Materiałami, jakie zwykle są używane w takim celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Co raz częściej co raz rzadziej używa się metalu ze względu na niższą estetykę oraz możliwość korozji. Włókno szklane jest całkiem elastyczne i trwałe, dlatego w razie potrzeby, można je wydostać, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym oraz najbardziej biozgodnym surowcem, ale jego koszt jest również wyższy.

Popularne posty z tego bloga

Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie u stomatologa

Czy profesjonalne wybielanie zębów u wszystkich daje efekty?

Implanty stomatologiczne w jeden dzień w klinice stomatologicznej