Bezzębie – implanty stomatologiczne a proteza zębowa

 

Bezzębie - jak dentysta pomoże - protezy i implanty

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to przypadek szczególny, z którym powinno udać się do stomatologa. Bezzębie sprawia nie tylko dyskomfort, ale też ujemnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Polecane w tym przypadku leczenie przywraca funkcje jamy ustnej oraz możliwość prawidłowej wymowy głosek (usuwa seplenienie). W jaki sposób więc odzyskać estetykę uśmiechu oraz zdrowie?

W dziale protetyki stomatolodzy mają w zanadrzu kilka sposobów, jednak zwykle wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub założenie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć te rozwiązania dobrze ukrywają bezzębie, oba mają swoje słabe i mocne strony. Czasami używanie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład nietypowe uwarunkowania anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Co parę lat powinno się kupić nową protezę, dlatego że z czasem nie są już tak dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów zębowych z kolei zabiera znaczną ilość czasu, choć efekt jest długotrwały, bo przy prawidłowej higienizacji, może przetrwać nawet do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej dzięki implantom to leczenie zajmujące więcej czasu ze względu na potrzebę wszczepienia implantu w kości szczęki i żuchwy. Wszczepiony implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Decydując pomiędzy aplikacją implantów, a całkowitą protezą warto wziąć pod uwagę własną wygodę.

Popularne posty z tego bloga

Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie u stomatologa

Czy profesjonalne wybielanie zębów u wszystkich daje efekty?

Implanty stomatologiczne w jeden dzień w klinice stomatologicznej