Jaka jest struktura i rodzaje implantów

 

Jaka jest struktura i rodzaje implantów

O skuteczności implantów stomatologicznych decyduje bardzo dużo czynników, jednak jednym z najważniejszych, jest ich trwała struktura przypominająca naturalny ząb. Implant zęba zbudowany jest z trzech głównych składników. Głównym jest śruba imitująca korzeń zębowy. Zazwyczaj stosowanym tworzywem, z jakiego robi się śruby jest akceptowany przez organizm tytan. To śruba jest najistotniejszym elementem, z uwagi na to, że to ją stomatolog implantolog wszczepia w kości, aby się z nią zintegrowała oraz robiła za mocną bazę dla protezy.

Odbudowa protetyczna, czyli najczęściej korona, zastępuje ząb pod względem wizualnym. Korony wyglądają jak naturalne zęby szczególnie, gdy pacjent postawi na założenie u stomatologa korony cyrkonowej. Jeśli jednak pacjent potrzebuje odnowy wyższej liczby zębów, może postawić na inny typ protezy. Na implantach stomatologicznych da się oprzeć też mosty, a także pełne protezy. To oznacza, że drugim składnikiem struktury implantu jest protetyczna odbudowa ustawiana na śrubie. Ostatnim, niezwykle istotnym elementem jest łącznik, który wiąże ze sobą odbudowę oraz śrubę.

Wyróżniamy też odmienne typy implantów stomatologicznych. Patrząc na materiały używane przez dentystów mogą to być implanty cyrkonowe lub tytanowe. Typy te można podzielić także biorąc pod uwagę miejsce umieszczenia wszczepu. Przeważnie wszczepiane są stomatologiczne implanty zębowe śródkostne, wszczepiane w głąb kości. Natomiast implanty podokostnowe wykorzystuje się co raz rzadziej, bo są niezbyt głęboko wszczepiane i przez to są mało trwałe.

Popularne posty z tego bloga

Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie u stomatologa

Czy profesjonalne wybielanie zębów u wszystkich daje efekty?

Implanty stomatologiczne w jeden dzień w klinice stomatologicznej