Jakie problemy występują podczas wyrzynania ósemek

 

Jakie problemy występują podczas wyrzynania ósemek

Wyrastanie ósemek może powodować problemy. Przeważnie proces wyrzynania się ósemek jest długi i często bolesny. Nie u wszystkich ludzi ósemki w ogóle się wyrzynają. Zdarza się, że wyrasta jedna, dwie, niekiedy nie wychodzą wcale. Mówią o tym uwarunkowania genetyczne oraz przeważnie przestrzeń w jamie ustnej. Towarzyszące wyrastaniu ósemek obrzęk dziąsła i ból nie za każdym razem świadczą o tym, że rosną w niepoprawnie. Pomimo tego warto umówić się na wizytę w klinice dentystycznej, by uniknąć uciążliwych efektów złego wzrostu ósemek.

Kłopot jest w sytuacji, gdy wyrzynanie ósemek nie jest prawidłowe. Dla przykładu kiedy wyrzynają się krzywo albo ponad linię innych zębów, wrastają w policzek, drażnią dziąsła lub okazują się zębami zatrzymanymi. Największy ból może pojawić się ze względu na ucisk na inne zęby, a czasami kiedy w okolicy występuje próchnica. Oprócz bólu podczas wyrastania ósemek może wystąpić też szczękościsk, gorączka, a także stan zapalny i obrzęk. Wystąpienie podobnych dolegliwości nie we wszystkich przypadkach prowadzi do ekstrakcji ósemek, ale lekarz dentysta powinien zaradzić na problem.

Niekiedy jest tak, że ósemki stomatolog usuwa zapobiegawczo, dlatego że w wielu przypadkach oczyszczanie ich szczoteczką jest trudne, co zazwyczaj prowadzi do rozwoju próchnicy. Obok ekstrakcji ósemek stomatolog może wesprzeć pacjenta również na inne sposoby. Żeby uprościć proces wyrastania, może naciąć dziąsło i zalecić środki przeciwbólowe i antybiotyki.

Popularne posty z tego bloga

Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie u stomatologa

Czy profesjonalne wybielanie zębów u wszystkich daje efekty?

Implanty stomatologiczne w jeden dzień w klinice stomatologicznej